آسيب هاي ورزشي

علل ایجاد صدمات ورزشی چیست؟
عدم آمادگی بدنی،گرم نکردن بدن پیش ازشروع فعالیت  ورزشی، استفاده ازتکنیک های نادرست ،ونیز ماهیت خود رشته ورزشی ازجمله  دلایل ایجاد آسیب های ورزشی هستند.
 
چگونه میتوان ازبروزصدمات ورزشی جلوگیری کرد؟
ارتقاءدانش وسطح معلومات مربیان و ورزشکاران ،داشتن سطح آمادگی بدنی مطلوب ،گرم کردن  بدن  به اندازه کافی قبل  ازمبادرت به  انجام فعالیت می توانند ازمیزان بروز اسیب های ورزشی بکاهند.
هرسال حدود4درصدازورزشکاران به دلیل یک آسیب ورزشی به مراکزدرمانی مراجعه میکنند. این موضوع بسیارطبیعی است زیراهرنوع فعالیت بدنی حتی پیاده روی نیز اگردرست انجام نشود درطولانی مدت به ماهیچه ها ومفاصل آسیب می رساند.
ساختاربدن هرانسانی متفاوت ترازدیگری است ودربرخی ساختارها نقاط ضعیفی وجود داردکه میتوانداحتمال آسیب های ورزشی راافزایش دهد.به عنوان مثال آسیب دیدگی اجزای پایینی می توانند به دلیل داشتن کف پای صاف،بلندی یاکوتاهی قددرمقایسه باقدطبیعی وزانوهای پرانتزی باشد.امادلیل اصلی این آسیب هابد آماده کردن بدن برای ورزش است.
برای انجام تمامی فعالیتهای ورزشی ابتدا بدن خود رابایدگرم کنیدتاماهیچه هانرم شود حرکات کششی عملکرد ماهیچه رابهبود می بخشدوبهترین حرکت برای پایان ورزش و آرام کردن بدن است.درطول تمرین بایدمرتباً آب بنوشیدآبرسانی بدن به جریان خون درون فیبرهای ماهیچه ای کمک میکند.
نکته مهمتر اینکه همیشه ازوسایل وتجهیزات مناسب بهره ببریدمثلاًکفش مناسب ورزشی بپوشیدوقبل ازآغازهرورزش به دوره آموزشی آن برویدتاحرکات صحیح به شما آموزش داده شود.
 

بعد از ورزش، عضلاتتان می‌گیرد؟
وقتی برای نخستین بار ورزش می‌كنید و با بازگشتن به خانه دوش می‌گیرید، تفریح و ورزش، كم‌كم مزه خود را از دست داده و جایش را به درد عضلات می‌دهد، طوری كه تكان خوردن را برایتان غیر قابل تحمل می‌كند.  با وجود اینكه ورزش كردن محاسن بسیاری  دارد، اما شما  كه برای نخستین بار ورزش می کنید،  به مشكلی دچار می شوید كه هر كس هم جای شما بود، گرفتارش  می‌شد. با توجه به اینكه مدت ‌های مدید عضلات‌تان را  کم تحرک بار آورده‌اید، آیا انتظار دارید با حركات‌ سنگینی كه به یك باره به او تحمیل كرده‌اید، عكس العملی نشان ندهد؟ می‌دانید برای جلوگیری از این قبیل دردها و یا برای درمان آن چه‌ باید کرد؟
بهترین راه برای شما این است كه ورزش را به طور مداوم ادامه دهید تا دچار چنین شوك‌هایی نشوید و راه رفتن برایتان آنقدر مشکل نشود كه گویی تصادف سنگینی كرده‌اید.
حال برای رفع این دردهای عضلانی، چند راه آسان پیشنهاد می‌کنیم تا شاید دردتان را بهبود بخشد و بدانید كه از این پس چطور ورزش كنید و با عضلاتتا‌ن كنار بیایید.
یكی از راه‌ هایی كه اغلب به ورزشكاران توصیه می‌شود، این است كه پیش از ورزش، قسمت هایی از بدن را كه می‌دانند ممكن است دچار گرفتگی عضلات شود، بپوشانند. پوشیدن لباس چسبان كمك زیادی می‌كند.اگر در حال ورزش كردن هستید و احساس می‌كنید كه ماهیچه‌هایتان درد گرفته‌اند، سعی نكنید آن را نادیده بگیرید. بایستید و ادامه ندهید، زیرا ممكن است به شدت آسیب ببینید.
کشش عضلانی
اگر احساس می‌كنید كار از كار گذشته و عضله شما به شدت گرفته است، عضله را بكشید و آن را محكم ماساژ دهید. اگر ماهیچه پشت پایتان گرفته است، با یك دست آن را بكشید و با دست دیگر آن را ماساژ دهید. حتما متوجه گرفتگی به شكل یك گره سفت زیر پوست‌تان می‌شوید. آن را به سمت مخالف گرفتگی با دستان‌تان لمس كنید و بكشید.
ورزش سنگین، ممنوع
مراقب باشید. اگر دچار گرفتگی عضله شدید و اكنون حال‌تان بهتر است، به سرعت سراغ ورزش سنگین نروید. آرام آرام از نو شروع كنید واگر می‌دانید هنگام ورزش از ماهیچه‌هایتان بیش از حد كار كشیده‌اید، بلافاصله یك دوش آب سرد بگیرید.
استفاده از حوله داغ
شاید گذاشتن حوله داغ روی عضله ی گرفته، احساس خوبی به شما دهد، اما مطمئن باشید بدترین كاری است كه می‌توانید در حق خود انجام دهید، زیرا گرما دردتان را بیشتر می‌كند و اگر اصرار دارید كه آن را گرم كنید، بیش از 20 دقیقه این كار را ادامه ندهید.
وارد کردن شوک به محل درد
كار دیگری كه می‌توانید انجام دهید، شوك دادن  به محل است. چهار دقیقه گرم كردن محل و یک دقیقه گذاشتن یخ، پس از 4 روز جواب می‌دهد. آن گاه می‌توانید دوش آب گرم بگیرید.
مصرف داروهای ضددرد
خوردن مسكن‌هایی همچون اسپروفن به کاهش دردتان كمك میكند و آن را كمی ‌تسكین میبخشد. ازكرم‌های گرم یا سردكننده استفاده نكنید. آنچه در داروخانه ها به عنوان كرم‌های ورزشی برای گرفتگی عضلات فروخته می‌شود، به جز آنكه روی سطح پوست‌تان اثر بگذارد، هیچ كاری برای عضله شما نمی‌كند. در ضمن ممكن است پوست شما به آن حساسیت داشته باشد.
حركت كنید
وقتی عضله شما گرفت، سخت‌ترین كار برایتان تكان خوردن است. اما بدانید كه بسیار برایتان مفید است. پس بلند شوید و به آرامی‌ برای 20 دقیقه راه بروید.
شنا كنید
یكی از راه‌های بسیار مفید،  شنا است. آب سرد كمك بسیاری به عضله شما میکند. حركت عضله در آب بسیار مفید است.
ماساژ دادن، راهکاری موثر
اگر هوا سرد است، حتما عضله گرفته را خوب بپوشانید.درطول روز یك یا دو عددموز بخورید پتاسیم موجودران می‌تواند از گرفتگی‌ عضله جلوگیری كند. نوشیدن شیر و آب به مقدار زیاد در طول روز را فراموش نكنید .

14نکته بهداشتى به‌هنگام فعاليت‌ ورزشى 
 
1- سعى کنيد در هواى آزاد و بدون آلودگى ورزشنمائيد. در صورتى‌که تمرينات ورزشى در مکان‌هاى سرپوشيده انجام مى‌گيرد، تهويه هواىداخل اين‌گونه اماکن الزامى است. 
 
2-هنگام ورزش از لباس‌هاى مناسب همان رشته ورزشىاستفاده نمائيد. هرگز با لباس‌هاى معمولى و روزانه خود به ورزش نپردازيد. 
 
3-در خريد کفش ورزشى توجه بيشترى نشان دهيد و سعىکنيد اندازه کفش را مناسب انتخاب نمائيد تا پا در آن به راحتى قرار گيرد. کفش‌هاىبزرگ‌تر يا کوچک‌تر از اندازه پا به هيچ‌عنوان توصيه نمى‌گردد. 
 
4-سعى کنيد هنگام ورزش از جوراب‌هاى نايلوني، کمتراستفاده نمائيد. استفاده از جوراب‌هاى نخى با الياف طبيعى مناسب‌تر است. 
 
5- در هنگام ورزش در زمين يا سالن‌ها دقيقاً بهموانع و خطراتى که امکان دارد پيش بيايد توجه کنيد و از برجستگى و يا فرورفتگى‌هاىمحيط بازى اطلاع داشته باشيد و سعى کنيد براى همنوعان و همبازى‌هاى خود خطرى ايجادنکنيد. 
 
6-هنگام استفاده از ابزار و وسايل ورزشى هوشيارباشيد و چگونگى استفاده از آن را بدانيد تا از ورزش خود لذت ببريد. 
 
7-سعى کنيد ورزش و تمرينات را با توجه به فصل انجامدهيد. اگر در فصل گرما هستيد، ورزش‌ها و حرکات را سبک، ملايم و با فاصله انجام دهيدو اگر در فصل سرما هستيد، حرکات و تمرينات را پى‌درپى و به تندى انجام دهيد. 
 
8- از نوشيدن آب زياد يا آشاميدنى‌هاى بسيارسرد درخلال ورزش بپرهيزيد. 
 
9-در فصل تابستان جهت استفاده از استخر و شنا،حتماً قبل از داخل آب شدن، دوش بگيريد تا بدن نسبت به آب سرد عادت نمايد. 
 
10-پس از فعاليت‌هاى ورزشى در معرض جريان هواى سردقرار نگيريد زيرا احتمال ابتلا به امراض مختلف منجمله بيمارى‌هاى کليوى همواره وجوددارد. 
 
11-پس از ورزش، جهت نظافت بدن، دوش با آب گرم رافراموش ننمائيد، ضمناً از حوله مخصوص به‌خود استفاده کنيد. 
 
12-سعى کنيد پس از تمرين و بازي، لباس‌هاى ورزشىخود را شسته و در زير نور آفتاب خشک کنيد. زيرا لباس‌هاى ورزشى آغشته به عرق بدن،محيط مناسبى براى رشد قارچ‌هاى بيمارى‌زائى است که در صورت استفاده مجدد از آنهامى‌توانند انسان را مبتلا نمايند. 

13-بهتر است فاصله مصرف غذا تا شروع تمرينات ورزشي،کمتر از ۳ ساعت نباشد تا هضم و جذب مواد غذائى انجام گرفته و خون به مقدار کافى دردسترس ماهيچه‌ها باشد. ضمناً از نيم ‌ساعت مانده به تمرين يا يک ربع بعد از تمرين،از صرف نوشيدنى خيلى سرد بايد خوددارى شود.  
 
14-احساس خستگى و کوفتگى در پايان تمرين مخصوصاً درمسابقات ورزشى دست مى‌دهد. در اين حالت بدن کاملاً به حالت عادى برنگشته و آمادگىهضم معمولى غذا را ندارد و مدتى طول مى‌کشد تا پس از فعاليت شديد، اشتها به‌وجودآيد. بنابراين بعد از تمرينات و مسابقات، تنها مواد غذايى مناسب، نوشيدنى مخصوصاًآب‌ميوه است.